ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ 4A|A
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Απόσπασμα Πηνελόπης Δέλτα - "Ενθυμήσεις"

Go down

20111006

Post 

Απόσπασμα Πηνελόπης Δέλτα - "Ενθυμήσεις" Empty Απόσπασμα Πηνελόπης Δέλτα - "Ενθυμήσεις"




Πηνελόπη Δέλτα
«Ενθυμήσεις»

(Ο πατέρας) «Ήταν βίαιος, θυμώδης, αυθαίρετος, κοτζάμπασης. Εκείνο που ήθελε το ήθελε και το επέβαλλε. Διέταζε. Και οι άλλοι υπήκουαν. Επιβάλλουνταν. Και οι άλλοι υποχωρούσαν. Ήταν αφέντης. Κάποτε τύραννος. Μα ήταν βαθιά ευγενής. Και ήταν τίμιος στη σκέψη όσο και στις δοσοληψίες. Και ήταν ειλικρινής, υπερήφανος, ίσιος, αλύγιστος, αμείλικτος στο ζήτημα <<συνείδηση>> ………………………… .Ο πατέρας ήταν χαρακτήρας…… Ως το τέλος της ζωής του μου έμεινε θεότης απλησίαστος…..Εκλαψα χάριν του φοβερά. Εκλαψα όλη μου τη ζωή. Μου επιβλήθηκε πάντα και με τυράννησε, ξέροντας και μην ξέροντας. Και ως το τέλος βάρυνε η θέληση και η τυραννία του στη ζωή μου. Και όμως έμεινε η τελευταία μεγάλη αγάπη της ζωής μου >>.

<< Μας μπάτσιζε ο πατέρας κάποτε, αλλά σπανιότερα από τη μητέρα, που ζούσε περισσότερο στο σπίτι και τιμωρούσε συνεπώς συχνότερα και ευκολότερα>>.
Eleni Acquarone
Eleni Acquarone

Gender : Female
Posts : 14
Age : 27

Back to top Go down

Share this post on: reddit
- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum