ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ 4A|A
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Άγνωστος, Παναγία η Γλυκοφιλούσα

Go down

20111105

Post 

Άγνωστος, Παναγία η Γλυκοφιλούσα Empty Άγνωστος, Παναγία η Γλυκοφιλούσα




Άγνωστος, Παναγία η Γλυκοφιλούσα Glykofilousa_i
Theo Vlachopanagiotis
Theo Vlachopanagiotis

Gender : Male
Posts : 7
Age : 27
Location : Θεσσαλονίκη

Back to top Go down

Share this post on: reddit

Άγνωστος, Παναγία η Γλυκοφιλούσα :: Comments

Viopoulos George

Post Sun Nov 06, 2011 6:29 am by Viopoulos George

Δεν καταλαβαίνω ειλικρινά τι σχέση έχει η παναγία η γλυκοφιλούσα οσον αφορά το φύλο στη λογοτεχνια. Θεοχάρη σε παρακαλώ μπορείς να μου εξηγήσεις?

Back to top Go down

Theo Vlachopanagiotis

Post Mon Nov 07, 2011 11:18 am by Theo Vlachopanagiotis

Viopoulos George wrote:Δεν καταλαβαίνω ειλικρινά τι σχέση έχει η παναγία η γλυκοφιλούσα οσον αφορά το φύλο στη λογοτεχνια. Θεοχάρη σε παρακαλώ μπορείς να μου εξηγήσεις?
Φυσικά, αγαπητέ συμμαθητή, καταρχάς πρέπει να σου διευκρινίσω ότι ,προφανώς, το θέμα μας έχει καταλήξει να είναι "το φύλο στις τέχνες" καθώς υπάρχουν αναρτήσεις με εικόνες(όπως αυτήν) αλλά και με βίντεο. Περνώντας στο κυρίως θέμα, δεν μπορεί να αμφισβητηθεί ότι η Παναγία είναι η γυναίκα που κυριαρχεί στην θρησκεία. Συνεπώς, έχει και πολλές επιρροές στην λογοτεχνία, όντας μητέρα του "Σωσία".
Κλείνοντας, πρέπει να τονίσω ότι την Παναγία την γλυκοφιλούσα την ανέβασα στην τύχη ως εικόνα της Παναγίας.

Back to top Go down

Charalambos Amanatidis

Post Wed Nov 09, 2011 12:48 pm by Charalambos Amanatidis

Θα ήθελα να δώσω τη δικιά μου ερμηνεία. Η Παναγία ως πρόσωπο θεϊκό και ανθρώπινο είναι πιο κοντά στις γυναίκες και ιδιαιτέρως τις μάνες παρά στους άνδρες. Και αυτό διότι ως μητέρα ( του Χριστού ) που πονάει για τα πάθη του παιδιού της αντιπροσωπεύει κάθε μάνα στις δύσκολες στιγμές της. Επιπλέον μια ακόμα διάκριση που μπορεί να τονιστεί μέσω αυτού είναι η διαφορά άντρα και γυναίκας, πατέρα και μάνας ως προς τις σχέσεις τους με το παιδί τους. Η μητέρα είναι πάντα πιο στοργική και πιο προστατευτική με το γιο ή την κόρη από τον πατέρα.

Back to top Go down

Post  by Sponsored content

Back to top Go down

Back to top


 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum